W co warto wyposażyć łazienkę?

W co wyposażyć łazienkę? Wymieniamy podstawowe wyposażenie łazienki.

Urządzając łazienkę należy pamiętać, że wyposażenie nie ogranicza się do umieszczenia lustra i sanitariatów. Nasza łazienka powinna być jak najbardziej funkcjonalna i estetyczna. W związku z tym tak ważne jest zaprojektowanie łazienki z pomysłem - miejsca, w którym niczego nie brakuje do komfortowego użytkowania. 

Szafki łazienkowe jako podstawowe wyposażenie łazienki 

Wszystko musi być na swoim miejscu. Wyposażenie łazienki nie jest wyjątkiem od reguły, podobnie jak wiele innych pomieszczeń, w których zwykle trzymamy wiele przedmiotów codziennego użytku. Przedmioty, które nie muszą być widoczne z zewnątrz, powinny być umieszczone w szafce łazienkowej. Rozwiązaniem jest połączenie szafki z umywalką, niezależnie od tego czy mamy małą czy dużą łazienkę. Tak czy inaczej, szafka pod umywalką to sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i idealne miejsce do przechowywania środków czystości, kosmetyków oraz narzędzi do codziennej pielęgnacji, takich jak zapasowa pasta do zębów, mydło czy maszynka do golenia. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest rozmiar szafki, który powinien być dostosowany nie tylko do naszych potrzeb, ale także do wielkości naszej łazienki i co bardzo ważne - do wysokości umywalki. Nie możemy zapominać o stylu i kolorze, w jakim został wykończony dany model - te aspekty również muszą współgrać z charakterem wnętrza. 

Dywaniki

Nadają się do każdej łazienki, ponieważ pełnią rolę praktyczną i dekoracyjną. Ich zadaniem jest przede wszystkim skuteczne izolowanie naszych stóp od podłoża, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo wielu zabiegów. Dzięki nim nie poślizgniemy się na mokrej podłodze po wyjściu z wanny czy prysznica, ani nie będziemy mieli bezpośredniego kontaktu z jej zimną powierzchnią bez ryzyka przeziębienia przy dłuższym kontakcie. Miękka mata sprawi, że korzystanie z łazienki będzie znacznie przyjemniejsze, a przy tym będzie atrakcyjnym dodatkiem do wnętrza. Zastanawiając się nad stylem naszej łazienki, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest kolor dywanika. W tym przypadku możemy wybrać model, który będzie zbliżony kolorystycznie do wykończenia podłogi lub wręcz przeciwnie - będzie z nią kontrastował. Nasz wybór zależy tu od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy więc ocieplić lub lekko zrównoważyć kolorystykę wnętrza. Materiał powinien być przyjemny w dotyku i jednocześnie chłonąć wodę.

Akcesoria stałe i stojące 

Trudno wyobrazić sobie bez nich jakąkolwiek łazienkę, a przynajmniej wygodną. Akcesoria stacjonarne i stojące to szereg przedmiotów, które ułatwiają nam codzienne życie. Mają nawet uchwyty: na papierze - od suszarek do włosów czy lokówek po wanny i balie, które ułatwiają życie osobom starszym i niepełnosprawnym. Są też wieszaki na ręczniki, montowane zarówno na ścianie, jak i na grzejnikach, a także stojaki i półki, na których można piętrzyć suche ręczniki. Skoro mowa o stojakach, to bardzo przydatne są również stojaki na papier, dodatkowo wyposażone w szczotkę do WC, która również jest niezbędna w łazience. Panie znajdą je również szczególnie przydatne przy szufladach i organizerach na kosmetyki do makijażu, które mogą pomieścić wiele dodatkowych przedmiotów, takich jak biżuteria czy przybory do makijażu. Często zdarza się, że trzeba się czegoś pozbyć i wtedy nieoceniony staje się mały kosz na śmieci dyskretnie ukryty w kącie. Jeśli zdecydujemy się na akcesoria wiszące, musimy zdecydować między innymi o tym, w jaki sposób będziemy je mocować. Choć nie zawsze mamy taki wybór, niektóre elementy możemy po prostu przymocować do ściany, inne natomiast będziemy musieli zamontować poprzez wywiercenie w niej otworów. Tego problemu nie mamy z akcesoriami stojącymi, choć tutaj należy pamiętać, że zajmują one więcej miejsca niż te stałe, przez co nie nadają się do małej łazienki. Ważne jest, aby ich spody były wykończone materiałem antypoślizgowym. Jeśli chodzi o kolor, to możemy wybierać spośród chromu, niklu, satyny, stali szczotkowanej, srebra czy antycznego złota.

wyposażenie łazienki

Produkty dla zdrowia i bezpieczeństwa w łazience

Większość z nich nie jest podstawowym wyposażeniem łazienki, ale są uniwersalne i dodatkowo zwiększają komfort użytkowania. Do tego typu produktów BHP należą na przykład pojemniki papierowe, w których możemy umieścić zarówno rolki papieru toaletowego, jak i ręczniki w prześcieradłach. Korzystanie z takiego akcesorium jest szczególnie przydatne, jeśli mamy dużą rodzinę i nasza łazienka jest często używana. To samo dotyczy dozowników do mydła, które po zapełnieniu zapewniają znacznie dłuższe użytkowanie mydła w płynie niż z tradycyjnego dozownika. A jeśli po umyciu rąk chcemy je szybko osuszyć, możemy skorzystać z elektrycznej suszarki umieszczonej obok umywalki. Jeśli z łazienki korzystają osoby starsze lub niepełnosprawne, warto wyposażyć ją w specjalne siedziska do prysznica lub wanny, stałe lub zdejmowane, np. taboret. Produkty higieny i bezpieczeństwa, które chcemy stosować w naszej domowej łazience, muszą być przede wszystkim wydajne i praktyczne, zwłaszcza gdy mówimy o elektrycznych suszarkach do rąk. Ważne jest również, aby wykonać je z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ będą często używane. W przypadku suszarek i dozowników warto rozważyć zakup urządzenia, które włącza się automatycznie po zbliżeniu rąk do czujnika ruchu. Przy wyborze siedziska prysznicowego lub wannowego szczególnie ważna jest ich odpowiednia stabilizacja i właściwości antypoślizgowe. Siedziska powinny być również wykonane z materiału odpornego na duże obciążenia, np. z anodowanego aluminium.

Kosze

Mowa o koszach na bieliznę, ale także o małych koszyczkach i torbach łazienkowych, które podobnie jak kosze z organizerem mogą pomieścić wiele drobnych przedmiotów, takich jak kosmetyki czy biżuteria. Koszyki pozwalają nam przede wszystkim zachować porządek w łazience. Szczególnie ułatwiają gromadzenie i rozdzielanie brudnych ubrań, które bez problemu możemy zdjąć tuż przed kąpielą i odłożyć do prania. Kosze, zwłaszcza wiklinowe, są również świetnym dodatkiem do wnętrza, podkreślającym wyjątkowy styl łazienki. Zasadniczo możemy wybierać pomiędzy koszami wiklinowymi a koszami plastikowymi. Te pierwsze są atrakcyjne pod względem wzornictwa i łatwe do utrzymania w czystości. Te ostatnie są lekkie i praktyczne. Alternatywą są tutaj torby materiałowe, które jednak służą jedynie jako pomocnicze organizery. Jeśli decydujemy się na kosze wiklinowe, warto wybrać produkt dodatkowo wzmocniony metalowym stelażem. Nie możemy zapominać o pojemności, która będzie odpowiadała naszym indywidualnym potrzebom, a także o stylu produktu, który powinien pasować do reszty akcesoriów łazienkowych.

Suszarki łazienkowe

Gdy zbieramy brudne ubrania i bieliznę, a następnie je pierzemy, musimy je wysuszyć. Jeśli nie mamy elektrycznej suszarki do ubrań, która jest dość drogim rozwiązaniem, zrobimy to w sposób tradycyjny, czyli za pomocą suszarki wannowej. Tutaj możemy zastosować suszarkę wolnostojącą lub sufitową. Pierwsza opcja pozwoli nam zaoszczędzić dużo więcej miejsca, dzięki temu, że po wysuszeniu prania możemy szybko złożyć suszarkę. Drugi wymaga od nas zajęcia stałej przestrzeni pod sufitem. Warunkiem jego zastosowania jest również wzięcie kąpieli, w której woda kapie z ubrania. Wybierając zarówno suszarki podłogowe, jak i sufitowe, należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość poszczególnych elementów, skupiając się na wytrzymałości prętów i sznurków, które odpowiadają za utrzymanie ubrań w suchości. Nie możemy zapomnieć o dostosowaniu suszarki do powierzchni naszej łazienki. Zanim zdecydujemy się na jego zakup, warto dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na suszenie prania w łazience, będziemy musieli postawić suszarkę wolnostojącą w innym pomieszczeniu. Innym rozwiązaniem jest montaż suszarki sufitowej na balkonie. Ostatnią alternatywą jest skorzystanie ze składanej suszarki znajdującej się tuż za oknem, ale pamiętajmy, że urządzenia znajdujące się na zewnątrz nie pozwolą nam wysuszyć prania w zimie.

 

 

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz