Wszystko o łazienkach w stylu skandynawskim

Łazienki w stylu skandynawskim: prostota, wygoda i komfort

Łazienki ludów nordyckich mają charakterystyczną estetykę. Być może ma to związek z surowym klimatem, ale kultura saunowa ludów nordyckich doprowadziła do perfekcji sztukę tworzenia ciepłych i zachęcających pomieszczeń. Będzie to łazienka, w której chce się przebywać, w której można się zrelaksować po długim i stresującym dniu. Dowiedz się, które meble są najlepsze dla Ciebie. Jak ją pięknie udekorować? A jakie kolory będą harmonizować z ogólnym stylem?

Główne zasady skandynawskiego projektowania wnętrz to: prostota, minimalizm, funkcjonalność.

Łazienka skandynawska odzwierciedla spokojne, odświeżone i nowoczesne wnętrze, wygląda idealnie czysto, schludnie i przytulnie. Jeśli jesteś zwolennikiem relaksującego, a jednocześnie odważnego i wyrazistego otoczenia, powinieneś rozważyć wybór motywu skandynawskiego jako głównego motywu w swojej łazience. Odpowiada ona minimalistycznemu wzornictwu, uzupełnionemu śmiałymi elementami dekoracyjnymi, a ergonomia ma wdzięczny i charakterystyczny wyraz. Oczywiście słowa "minimalistyczny", "niedopowiedziany", "neutralny" i "kojący" pasują również do łaźni w stylu orientalnym, a oba te style wzajemnie się uzupełniają. Ale im częściej używa się kolorów ziemi kosztem neutralnych, tym bardziej przesuwa się w kierunku orientalnym, w stronę stylu spa. Podczas gdy łazienki orientalne mają stonowane oświetlenie, w łazience skandynawskiej staramy się wprowadzić jak najwięcej światła i wykorzystać wszystkie źródła światła naturalnego.

Kolory i meble 

Styl skandynawski dostrzega piękno w prostych rzeczach i przypomina północną przyrodę - dość poważną, ale zapierającą dech w piersiach. Trzymaj się tradycyjnych kolorów Scandi: czarny, kość słoniowa, szary, kremowy, beżowy, biały. Wymieszaj je w takich proporcjach, jakie lubisz. Powierzchnie takie jak kamień i drewno również doskonale nadają się do uzyskania spokojnego wyglądu domowego spa. Możesz nadać swojej skandynawskiej łazience dowolny styl: minimalistyczny, wiejski, retro, art deco itp. Zasada koloru dotyczy również ręczników, np. gustownie zwinięty biały ręcznik w stylu spa na otwartych półkach doskonale odzwierciedla ten styl. Można zastosować elementy z kamienia naturalnego, ale półki pozostawić w kolorze jasnego drewna lub bieli, a do tego dodać matę kąpielową z naturalnego włókna. Metaliczne akcenty w odcieniach miedzi lub różowego złota dodadzą ciepła, ale powinny stanowić raczej akcent niż dominować w ciepłym i neutralnym stylu. To samo dotyczy kutego żelaza - nierzucające się w oczy akcenty w postaci stojaków na wannę lub basen dodają lekkiego uroku, nie przyćmiewając jednak kwintesencji neutralnej elegancji. Powinno być tu niewiele dekoracji, ponieważ praktyczni Skandynawowie zawsze lubią mieć pewność, że każda rzecz się przyda. Kamienne i ziemne akcenty, uchwyty i armatura dobrze współgrają z estetyką skandynawską, o ile nie przytłaczają ogólnej neutralnej nordyckiej równowagi.

Wskazówki, jak stworzyć stylową łazienkę w stylu skandynawskim

  • Użyj oświetlenia wiszącego i dostosowywanego, świec i mini żyrandoli, aby uzupełnić naturalne oświetlenie. Usunąć oprawy oświetleniowe fluorescencyjne.
  • Jeśli pozwala na to budżet, zamiast zwykłych roślin można dodać kwiaty sukulenty, takie jak hortensje lub orchidee. Dobrze rozwijają się tu storczyki o pięknych, kaskadowych liściach.
  • Naśladuj domowe spa, dodając takie elementy jak ręczniki, dywaniki, jasne drewno lub fornir - a nawet ścianę z lustrem o pełnej fakturze.
  • Pozostaw resztę ścian gładką i elegancką. Jeśli wybierasz nowoczesny styl scandi, możesz nadać mu ciepły, industrialny charakter za pomocą ściany z cegieł.
  • Odcienie czerwieni i szarości tworzą zachęcający punkt centralny, dlatego powinien być on tylko jeden.
  • Należy pamiętać o uszczelnieniu cegieł i zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Nie używaj zbyt dużo cementu, aby nie odejść od wzornictwa skandynawskiego na rzecz przemysłowego.
  • Jeśli budżet na to pozwala, można dodać miniaturowy wodospad, wybierając neutralne lub jasne kolory.
  • Jeśli pozwala na to budżet, można również zastosować wannę wgłębną. Zastosuj schemat monochromatyczny.
  • Czarna wanna w połączeniu z szarymi ścianami będzie pięknie współgrać, ale należy uważać, aby przestrzeń nie była zbyt nowoczesna, lecz nastrojowa i lekka.

biała łazienka

Akcesoria podkreślające jasne ściany

Biała ceramika w urządzeniach sanitarnych (takich jak wanna, umywalka i WC) oraz elementy w kolorze drewna stwarzają wrażenie przestronności, na co Scandia zwraca szczególną uwagę. Niemniej jednak te stonowane, harmonijne wnętrza należy ożywiać takimi kolorami, jak niebieski, zielony czy różowy w pastelowych odcieniach. Przydatne mogą być również odcienie niebieskiego lub ciemnoszarego. Ziemiste kolory, typowe dla stylu skandynawskiego, uzupełnione są w niezwykły sposób kolorowymi dodatkami. Na przykład ściany można pokryć płytkami matowymi - gładkimi i strukturalnymi - mozaikami i dekoracyjnymi wstawkami. Aby stworzyć spójny styl, należy również dobrać stylowe akcesoria do łazienki.

Cała biel w łazience w stylu skandynawskim 

Jeśli w pomieszczeniu jest mało naturalnego światła, można zastosować całkowicie białą kolorystykę. Skandynawowie są mistrzami prostoty, więc podążaj za ich przykładem, a uzyskasz przestrzeń, która będzie wyglądać lekko, elegancko i przestronnie. Biel na bieli może wyglądać świetnie, ale trzeba się upewnić, że pomieszczenie nie jest zbyt sterylne. W tym miejscu do gry wchodzi wzornictwo, faktura i drobne szczegóły. Zwróć szczególną uwagę na nietypowy kształt płytek ceramicznych, zastosuj ciemny kolor fugi i ułóż płytki podłogowe pod kątem, aby uzyskać niekonwencjonalny i przyciągający wzrok efekt.

Wykończenie

W tym stylu w łazience liczy się przede wszystkim minimalizm. Pokój jest pełen czystych linii i prostych kształtów. Zauważysz również, że przestrzeń jest dobrze wyczuwalna, z dużą ilością miejsca na przepływ powietrza. W tym celu wybrano stolik próżności z efektem unoszenia się w powietrzu lub na smukłych nogach. Dzięki temu pomieszczenie sprawia wrażenie lekkiego, w przeciwieństwie do ciężkich mebli "od podłogi do sufitu". Pomieszczenia w stylu scandi zawsze charakteryzują się jasną bielą i ciepłym drewnem, nie inaczej jest w przypadku łazienki. Zastanów się więc, gdzie możesz zastosować szlifowane drewno, uzupełnione białym kamieniem, aby stworzyć przyjemne poczucie równowagi.

Wnioski

W czystej i minimalnej przestrzeni, takiej jak scandi, nie należy kłaść zbyt dużego nacisku na stylizację. Wybrany przez Ciebie wystrój powinien być dość prosty, ale interesujący. Miłym dodatkiem mogą być skórzane detale. Doskonałym pomysłem są również marmurowe dozowniki do mydła, które można wykorzystać. Nawet niewielka ilość ciepłego, metalicznego koloru może stworzyć szykowną przestrzeń.

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz