Odwieczne pytanie: wanna czy prysznic do łazienki?

Wanna czy kabina prysznicowa - co jest lepsze i dla kogo? Zważ zalety i wady urządzeń sanitarnych i podejmij świadomą decyzję!

Co wybrać do swojego domu - wannę czy kabinę prysznicową? To wieczne potknięcie na radach rodziny i podatny grunt dla chuliganów na forach ekonomicznych. Ale bez względu na to, ile razy złamiesz kość, prawda jest gdzieś pośrodku. Wanny i hydroboksy różnią się tak bardzo pod względem funkcji i konstrukcji, że o zaletach i wadach można mówić tylko w kontekście konkretnej sytuacji, a nie ogólnie. Wybór między wanną a prysznicem to kwestia osobistych priorytetów. Ważne jest, aby odpowiednio rozłożyć akcenty: wtedy szybko okaże się, kiedy lepiej kupić kompaktową kabinę prysznicową, a kiedy obszerną wannę.

Argumenty przemawiające za kąpielą

Wszechstronność.

W wannie można szybko opłukać się ręcznym prysznicem, jeśli jest taka potrzeba, ale w kabinie nie można się położyć i rozprostować nóg. Głębokie wanny (od 45 cm) z siedziskiem mogą łatwo zastąpić płytką wannę do siedzenia, ale nie wszystkie funkcje są dostępne ze względu na ograniczoną objętość. Średniej wielkości wanna ma wystarczającą pojemność na ładunki prania i moczenia, kąpiel dziecka, mycie zwierząt domowych i reanimację kwiatów, podczas gdy wanna może być używana tylko do prania plam w pośpiechu. Budki prysznicowe nadają się tylko dla niemowląt do 3-4 roku życia, kotów i małych psów. Starszy przedszkolak lub duży pies potrzebuje więcej miejsca.

Dużo miejsca do przechowywania akcesoriów kąpielowych.

W radialnej kabinie prysznicowej, która zajmuje niewiele miejsca, nie trzeba się obracać, ponieważ wszystkie ręczniki, mydelniczki, butelki z szamponem i sprayem są starannie posegregowane na półkach i stojakach. W łazience obok brodzika jest sporo miejsca, w którym można umieścić małą szafkę, półkę lub organizer, aby mieć wszystkie produkty higieniczne pod ręką. Możesz umieścić wyjmowane półki i wsporniki nad wanną lub wzdłuż krawędzi, a rzeczy, które nie są przeznaczone do codziennego użytku, mogą być przechowywane poza zasięgiem wzroku pod wanną. 

Komfort.

Tylko w obfitej, głębokiej wannie można się naprawdę zrelaksować i zmyć zmęczenie po ciężkim dniu, zanurzając się w obłokach pachnącej, mydlanej piany. Dorzuć garść płatków róż i szczyptę soli zapachowej, zapal kilka świec i postaw na relaksującą muzykę, a wieczór będzie w najlepszym wydaniu. Można błogie godziny spędzić sam na sam z ulubioną książką lub własnymi myślami, a kobiety mogą wreszcie zadbać o siebie bez obawy, że zostaną zaskoczone przez miodowe okłady czy maseczki na twarz. Wanny służą do erotycznych sesji zdjęciowych, kontemplacji wieczności, medytacji i komponowania poezji. Hydroboxy służą tylko do zabiegów wodnych - żadnych romansów! 

Efekt wellness.

Zarówno kąpiele leżące jak i siedzące nadają się do celów terapeutycznych i profilaktycznych. Głębokie ogrzewanie mięśni podczas kąpieli łagodzi przewlekłe bóle i skurcze, usuwa napięcie nerwowe i spowalnia rozwój przeziębień.

 Łatwa pielęgnacja.

Wanna ma o rząd wielkości mniej wystających elementów, które utrudniają jej czyszczenie niż hydroboks. Gładkie, zakrzywione ścianki umywalki są łatwe do utrzymania w czystości, jeśli zaraz po kąpieli spłuczemy je ciepłą wodą i wytrzemy do sucha. Dzięki temu na powierzchni umywalki nie gromadzą się osady z mydła i minerałów, które niszczą powłokę urządzenia sanitarnego i psują wygląd produktu.

wanna

Cena wygody: wady wanien

Główną wadą wanny jest jej wielkość.

Wielkoformatowe wyroby sanitarne nie mieszczą się dobrze w ciasnej przestrzeni połączonej łazienki typowego mieszkania. A w przypadku lokali o niestandardowym układzie, wykonanie boksu o odpowiedniej konfiguracji na zamówienie jest jedyną dostępną opcją. 

Wanny nie oszczędzają czasu ani wody.

Jeśli bierzesz prysznic, to dla higieny nie więcej niż 15 minut - w tym czasie czcionka w najlepszym wypadku tylko się napełni. Zużycie wody w wannie jest jednak z reguły znacznie większe niż pod prysznicem. Biorąc pod uwagę, że pojemność wanny wynosi do 200 litrów, nawyk kąpieli w bańce jest bardzo kosztowny. Z drugiej strony, plusy i minusy często zmieniają miejsca w zależności od sytuacji: na przykład w przypadku odcięcia dopływu wody można zawczasu napełnić wannę z bąbelkami.

Remont wanny jest znacznie bardziej skomplikowany niż remont prysznica.

Prefabrykowana konstrukcja skrzynkowa pozwala na łatwą wymianę uszkodzonego elementu, natomiast pęknięta chrzcielnica może być jedynie wymieniona. Ponadto z biegiem lat powłoka zużywa się i trzeba ją odnawiać.

Kabiny prysznicowe: jakie są korzyści?

Oszczędność pieniędzy.

Kompetentnie zaprojektowane kabiny prysznicowe pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie powierzchni użytkowej i zasobów wody. W przypadku małej łazienki zamontowanie kabiny prysznicowej staje się ratunkiem - zwalnia cenne miejsce na podłodze na pralkę, kosz na ubrania, suszarkę do ubrań i butów oraz inne przydatne przedmioty. 

Ogromna różnorodność kształtów i rozmiarów.

Pozwala na dobranie odpowiedniej konfiguracji kabiny do pomieszczeń sanitarnych o problematycznym układzie. W niektórych przypadkach sensowne może być zastąpienie trzyściennej kabiny prysznicowej obudową dwupanelową lub nawet przejście na pojedynczą ścianę z drzwiami prysznicowymi. Otwarta głowica prysznicowa nie zapobiega jednak rozprzestrzenianiu się pary wodnej, a tym samym pomaga również w zapobieganiu pleśni.

prysznic w małej łazience

Słabe strony kabin prysznicowych

Przy wszystkich swoich dobrych stronach, konstrukcja hydroboksu nie jest pozbawiona wad, które należy wziąć pod uwagę. 

Brak przestrzeni wewnętrznej.

Dyskomfort jest szczególnie dotkliwy w kabinach o popularnym formacie ćwierć koła i miniaturowych kabinach prysznicowych. W przypadku większych ciał kabina powinna mieć co najmniej 100 cm szerokości. 

Niewystarczający relaks.

Nawet najbardziej progresywna kabina prysznicowa nie zapewnia wystarczającego relaksu. W kabinie jest jednak zbyt mało miejsca, aby się położyć i zrelaksować. Zalecamy zainstalowanie siedziska z zagłówkiem i podłokietnikami, aby kąpiel była bardziej komfortowa.

Ograniczenia techniczne.

Hydrobox może nie działać prawidłowo przy niskim ciśnieniu w sieci. 
Wysoka wartość. Wysokiej jakości zestaw prysznicowy będzie kosztował Cię znacznie więcej niż zwykła wanna, ale jakość produktu jest tego warta - przez długi czas nie będziesz potrzebował napraw. 

Wanna czy prysznic: co jest dla Ciebie odpowiednie?

Nie zawsze można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy praktyczniejsza jest instalacja wanny czy prysznica. Przy wyborze armatury należy wziąć pod uwagę nie tylko układ łazienki, ale także osobistą historię właściciela i jego rodziny: styl życia, nawyki, gusta, stan zdrowia itp. Jeśli wielkość łazienki jest wystarczająca, najlepiej, aby znalazły się w niej oba urządzenia sanitarne. W niektórych przypadkach może wystarczyć jedna wanna. 

Oto kilka typowych sytuacji, w których wanny są najbardziej odpowiednie: 

  • Masz małe dzieci, które lubią pluskać się w mini basenie; 
  • cenisz sobie komfort, relaks i przyjemność;
  • masz wystarczająco dużo czasu na kąpiel.

A kiedy kabina prysznicowa okaże się jednak lepszym pomysłem?

Kabina prysznicowa to dobry wybór nie tylko do małych mieszkań ze wspólną łazienką, ale także dla osób zapracowanych, które mają cały dzień. Nie ma potrzeby wydawać fortuny na armaturę, której nie ma czasu używać. Jeśli masz małą łazienkę, a wszyscy członkowie rodziny są wysocy, to hydrobox jest zdecydowanie lepszym wyborem niż wanna. W ciasnej przestrzeni nie zmieścisz odpowiedniej wielkości armatury sanitarnej, ale dzięki temu uwolnisz kilka metrów kwadratowych. 

Decydując się na to, co preferować - wannę czy kabinę prysznicową, nie należy kierować się pierwszym impulsem. Koniecznie wysłuchaj życzeń całej rodziny, bo to Ty i Twoi bliscy będziecie korzystać z wanny lub skrzyni. Ważąc zalety i wady wszystkich opcji dla każdego członka Twojej rodziny, z pewnością dokonasz właściwego wyboru, którego nie będziesz żałować!

 

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz