Jak urządzić łazienkę w stylu loftowym?

Wszystko o projektowaniu łazienek loftowych

Loft jest pomysłem młodych i kreatywnych ludzi. To wiele wyjaśnia, bo będąc wolnym od tradycyjnych uprzedzeń, nie ogranicza możliwości realizacji pomysłów projektowych. Industrialna przestrzeń jest otwarta i lekka. Jest dosłownie pozbawiona przegród i uderzająca w wyobraźnię paradoksalnymi rozwiązaniami i zestawieniami. Łazienka nie jest wyjątkiem! Mieszkania całkowicie urządzone w tym stylu emanują niespotykaną atmosferą, dlatego urządzając jedno pomieszczenie warto pomyśleć o wkomponowaniu industrializmu również w innych. Przechodząc z salonu w stylu loftowym, do podobnej łazienki odbywa się wówczas podróż niemalże po mieszkaniu w sercu Brooklynu. 

Cechy stylu loftowego we wnętrzu

Samo słowo "loft" tłumaczone jest jako: strych, gołębnik, górne piętro. Warto zauważyć, że w języku angielskim pojęcie to zakorzeniło się już dawno jako oznaczenie stylu we wnętrzu. Ponadto może odnosić się do mieszkania, które zostało zaprojektowane w duchu tego stylu, lub które faktycznie służyło potrzebom przemysłu.

Mimo eklektycznego charakteru tego trendu, loft ma bardzo charakterystyczne cechy:

  • Szorstkie powierzchnie. Beton, niechlujny tynk, ceglany mur, postarzane i niechlujne detale są nieodłączne, podpowiadając industrialne pochodzenie;
  • Maksymalna przestrzeń. Ten trend sugeruje obecność lub efekt wysokich sufitów oraz swobodnego i otwartego planu podłogi;
  • Obfitość światła. Industrialne pomieszczenie charakteryzuje się dużymi oknami, przez które wpada mnóstwo naturalnego światła. W przypadku łazienki raczej tak nie jest, dlatego oświetlenie trzeba zrekompensować sztucznymi źródłami i bogactwem jasnych barw;
  • Celowy kontrast. Meble i urządzenia sanitarne w łazience mogą być bardzo nowoczesne lub z nutą starożytności, ale w obu przypadkach pożądane jest, aby te przedmioty były polarne w stosunku do wykończenia. Na przykład, udekoruj ściany i podłogę pięknymi, wysokiej jakości, nowymi materiałami, jednocześnie wybierając meble i urządzenia sanitarne w nieco "shabby" wygląd, lub odwrotnie. Daj pierwszeństwo neutralnym tonom, aby zachować ogólną równowagę.

Kolory w łazienkach loftowych 

Oryginalne wnętrze w stylu loftowym zaprojektowano w spokojnych, postarzanych tonacjach: odcieniach bieli, brązu, szarości, metalu i czerni. Surowość w tej materii zbliża trend do łazienek w stylu minimalistycznymłazienek w stylu high-tech.

Biała łazienka w stylu loftowym

Wiadomo, że biel wizualnie powiększa granice przestrzeni. Takie złudzenie jest dotkliwie istotne w przypadku standardowych mieszkań, gdzie projekt łazienki może być mocno zaburzony przez brak miejsca. 

Beżowa łazienka w stylu loftowym

Delikatny, przytulny beż, wypełnia przestrzeń miękkim urokiem. Pomoże przezwyciężyć negatywność po ciężkim dniu i rozpuści zmęczenie w mlecznych, orzechowych, kawowych, waniliowych lub kremowych tonach.

Łazienka z terakoty w stylu loftowym

Paradoksalnie, ceglane ściany w tym odcieniu czerwieni wyglądają wyjątkowo przytulnie. Dzieje się tak dlatego, że terakota jest przede wszystkim ciepłym kolorem, dlatego w połączeniu z delikatnym oświetleniem może działać na ludzi uspokajająco.

Szara łazienka w stylu loftowym

To jeden z przypadków, w którym nie trzeba się martwić, że szarość doda do atmosfery zbyt wiele mroku i blaknięcia. Prosta kolorystyka betonu i kamienia w przypadku armatury łazienkowej, wyposażenia, mebli czy dekoracji to idealne rozwiązanie.

dekoracje prysznica

Wykończenie łazienki na poddaszu

Remont ścian, podłogi i sufitu tworzą fundament, na którym zbudujesz kolejne konstrukcje projektowe. Aby ten fundament był solidnym sprzymierzeńcem, należy z dużą starannością podejść do wyboru materiałów.

Podłogi

Klasycznie we wnętrzach łazienkowych jako podłogę stosuje się panele laminowane i twarde drewno. Ponieważ jednak rozważamy pomieszczenie o znacznym narażeniu na wilgoć, rozsądnie jest rozważyć inne materiały:

  • Gres porcelanowy charakteryzuje się wyjątkowo niską absorpcją wilgoci, odpornością na działanie środków chemicznych i wahania temperatury oraz antypoślizgowym wykończeniem;
  • Płytki ceramiczne mają bardzo mało wspólnego z płytkami porcelanowymi. Są mniej odporne na wilgoć, ale wyróżniają się wśród innych materiałów jako bardzo dobre pod tym względem. Do wyboru są również wersje antypoślizgowe. Ale jednocześnie cena pozostaje całkiem przystępna. Niezależnie od tego, którą z tych odmian wybierzesz, ulubione będzie wykończenie w kolorze szarym, czarnym lub białym;
  • Alternatywą dla płytek może być wykonanie betonu. Nieskomplikowany materiał budowlany może być poetycki i piękny, wystarczy dobrze go rozegrać;
  • Marmur jest drogi, ale niesamowicie skuteczny. Ma też prawo zaistnieć w formacie loftowym dzięki swojej kolorystyce i fajnemu, "surowemu" wyglądowi.

Ściany

Cegła jest wizytówką łazienek w stylu loftowym. Jeśli nie możesz wykończyć ściany prawdziwą cegłą, użyj imitacji tynku lub płytek. Podobnie jak w przypadku podłogi, wersja betonowa płynnie łączy się z całym projektem. Bardzo odpowiednie i popularne przy wykończeniu są również: płytki gresowe, płytki ceramiczne, płytki kamienne, mozaiki, płytki cementowe.

Sufit

W przypadku łazienek loftowych najlepszym rozwiązaniem jest nadal biały sufit, który przyczynia się do wrażenia przestronności pomieszczenia. Sufit można uczynić celowo niewykończonym, montując drewniane belki. W ten sposób tworzysz obraz przyjemnej przestrzeni loftowej. Niektórzy odważyli się ozdobić swoje sufity drewnem. Nie należy jednak wyciągać pochopnych wniosków o niepraktyczności tego podejścia. Przecież w tym przypadku element drewniany musi zostać poddany specjalnej impregnacji, która zapobiega szkodliwemu działaniu wilgotnego środowiska.

Wyroby sanitarne

Wyposażenie łazienki powinno być proste i niezagracone. Preferowane są kształty prostokątne i dobrze zdefiniowane. Szare, czarne wzory są odpowiednie. W tym samym czasie loft otwiera przestrzeń dla kreatywności, więc możesz użyć cokołu, umywalki, blaty, warianty konsoli, wykonanych z kamienia rzecznego, a nawet dużej metalowej miski sałatkowej. Strefa prysznica jest organiczna w swojej otwartej konstrukcji, bez brodzika i parawanu prysznicowego. Zamontować baterię na ścianie lub suficie. W przypadku wanny sprawdzi się zarówno umywalka zabudowana, jak i wolnostojąca bez nóżek. Zbiornik można też postawić na kamyku, co jest dość oryginalne, ale nie zawsze wykonalne w małych pomieszczeniach.

Meble łazienkowe na poddaszu

Surowa geometria i wyraziste linie - to cechy charakterystyczne mebli minimalistycznych. Jeśli chcesz dodać elementy nowoczesnego stylu, zdecyduj się na takie przedmioty. Z drugiej strony, wiekowe, zużyte meble również wyglądają niezwykle organicznie i ciekawie.

Wystrój i oświetlenie

Krzykliwe plakaty, wystawy zdjęć i wiszące półki z ozdobnymi przedmiotami doskonale zdobią ściany. Można tu również umieścić nowoczesne obrazy abstrakcyjne. Dodaj dekoracyjne butelki i słoiki z kolekcją gwoździ, orzechów, guzików, kolorowych nici, korków lub bambusowych kijów na gzymsach dla koloru. Umieść jeden lub więcej monochromatycznych wazonów na podłodze, meblach lub półkach. Najbardziej kreatywni docenią blachy z tablicami rejestracyjnymi, znaki drogowe, metalowe wiadra jako doniczki dla roślin domowych. Nawiasem mówiąc, małe i duże zielone rośliny i kwiaty dodają lekkości do ogólnej atmosfery. Można je umieścić w takich samych słoikach, ozdobnych szklankach i malutkich wazonach. Wiklinowe kosze i tekstylia, takie jak ręczniki i puszyste maty, mogą dodać odrobinę przytulności i złagodzić industrialną atmosferę. Do oświetlenia łazienki w stylu loftowym wybierz metalową oprawę o industrialnym wyglądzie, przymocowaną do ściany lub po prostu zawieszoną na drucie. Dobrym pomysłem powinny być również niekonwencjonalne oprawy oświetleniowe vintage z kutego żelaza. Aby symulować światło dzienne, skonstruuj konstrukcję z taśm LED.

przechowywanie w łazience loftowej

Mała łazienka w stylu loftowym

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to połączyć łazienkę z toaletą, dzięki czemu uzyskasz prawdziwą dodatkową przestrzeń użytkową. Do tego koniecznie wykończ ją w jasnych odcieniach szarości, bieli lub beżu. Proste linie mebli i armatury łazienkowej również pomagają zorganizować przestrzeń we właściwy sposób i sprawiają, że wygląda ona na mniej zagraconą. Wannę umieść przy ścianie, a prysznic we wnęce lub na otwartym planie.

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz