Jakie rośliny do łazienki wybrać najlepiej?

Top 10 roślin i kwiatów do łazienki

Przyzwyczailiśmy się do dekorowania naszych domów i mieszkań roślinami doniczkowymi, sadzenia wiosennej zieleni w parapetach i małych kuchennych szklarniach. Mamy jednak tendencję do unikania łazienki jako wymówki dla braku światła i przestrzeni. Ale nawet na kilku metrach kwadratowych jest miejsce dla niewymagających roślin domowych. Które? Pozwól nam powiedzieć!

Wskazówki jakie wybrać najlepsze kwiaty do łazienki

Rośliny tropikalne w łazience 

Najlepszym wyborem do małej łazienki jest roślina tropikalna, dla której wysoka wilgotność, cień i wahania temperatury w pomieszczeniu są bliskie naturalnym warunkom życia. Rośliny o jednolitych ciemnozielonych liściach najlepiej znoszą brak światła słonecznego, natomiast gatunki o jasnych i urozmaiconych liściach tracą całą swoją atrakcyjność przy sztucznym świetle.

Łazienki bez okien 

Ale jakkolwiek oszczędne są rośliny tropikalne, żadna z nich nie może przetrwać w całkowitej ciemności, więc jeśli chcesz udekorować łazienkę bez okna, zalecamy zainstalowanie świetlówek, ponieważ zapewniają one światło, które w pewnym sensie fizycznym jest podobne do światła słonecznego. Oświetlenie powinno być włączone na co najmniej 8 godzin dziennie, optymalna długość dnia ze sztucznym światłem w łazience to 12-14 godzin. Alternatywną opcją utrzymania dobrych warunków wzrostu jest regularne "odprowadzanie" roślin pokojowych do i z kuchni lub salonu. Jeśli rośliny w łazience zaczynają wykazywać oznaki braku światła słonecznego, co zwykle może stać się widoczne w ciągu 1,5 do 2 miesięcy od przeniesienia ich do łazienki, należy je przenieść w jaśniejsze miejsce.

Podlewanie roślin do łazienki  

Umiarkowane podlewanie uchroni kwiaty przed gniciem korzeni. Wilgotność w łazience jest już wysoka, dlatego nawet gatunki lubiące wilgoć powinny być podlewane rzadziej niż zwykle. Łazienka bez okna powinna być dokładnie wywietrzona. Wysoka wilgotność powoduje powstawanie grzybów, pleśni i niektórych szkodników roślin. Na noc pozostawić otwarte drzwi do pokoju, aby umożliwić wyschnięcie pomieszczenia.

Ilość kwiatów do łazienki  

Nie należy mieć dużej ilości roślin w łazience. Na małej przestrzeni powinien wystarczyć jeden duży kwiat lub dwa do trzech małych. Również kwiaty powinny pasować do wystroju łazienki. Najlepiej wyglądałyby na tle ścian z płytkami w jasnych kolorach. I nawet w najmniejszych i najdrobniejszych łazienkach miejsce na umieszczenie roślin jest wystarczające: na podłodze, ścianach, parapetach, blatach, w których jest wbudowana hydraulika - umywalka, bateria, a także na wiszących półkach, szufladach i szafkach.
Liście należy przecierać wilgotną gąbką przynajmniej raz w tygodniu, ponieważ mogą być zanieczyszczone przez różne środki chemiczne powszechnie występujące w pomieszczeniu. Skażenie blaszek liściowych środkami chemicznymi uniemożliwia roślinom prawidłowe oddychanie.

zaaranżowana łazienka z kwiatami

Jakie rośliny do łazienki sprawdzjaą się najlepiej?

Aloe vera. Znana nam wszystkim roślina, świetnie czuje się w łazience, nawet w słabo oświetlonym otoczeniu. Między innymi zawsze można go stosować do leczenia zadrapań, ukąszeń owadów, oparzeń i przeziębień. Jest to doskonały wybór, ponieważ jest bardzo odporny i trudny do zabicia.

Sansevieria, podobnie jak aloes, jest jedną z najbardziej bezpretensjonalnych roślin, co czyni ją idealnym wyborem rośliny do łazienki. Dobrze sprawdza się w warunkach słabego oświetlenia. Ponadto filtruje formaldehyd, który jest składnikiem środków czystości, papieru toaletowego, serwetek, a nawet niektórych kosmetyków.

Bambus. Roślina ta może rosnąć w niemal każdym świetle - nawet bez gleby! Wystarczy umieścić korzeń bambusa w pojemniku wypełnionym do kilku centymetrów kamykami. Następnie napełnij pojemnik do połowy wodą i pilnuj jej poziomu, od czasu do czasu uzupełniając. Bambus z kręconymi łodygami wygląda świetnie!

Orchidea. Niektóre storczyki, jak Phalaenopsis, mogą stanowić ozdobę także w łazience, jeśli będą dobrze oświetlone. Należy zaznaczyć, że ograniczenie światła, wydłuża okres kwitnienia roślin. Tego typu kwiaty do łazienki, które bez precendencowo dodadzą czegoś ekstra.

Draceny występują w kilku odmianach, ale wszystkie cierpią z powodu braku wilgoci, co objawia się brązowymi, suchymi końcówkami liści. Naturalna wilgotność może być świetną zachętą do uprawy Draceny właśnie w łazience.

Paproć. Naturalne warunki wzrostu paproci są podobne do tego, co można im zaoferować w łazience - filtrowane, słabe światło i wysoka wilgotność.

Spathiphyllum to niezwykle bezpretensjonalna roślina, która świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z domowych zanieczyszczeń. Najbardziej odpowiednie warunki uprawy to minimalne nasłonecznienie i wysoka wilgotność.

Livystone to roślina palmowa pochodząca z tropikalnych i subtropikalnych lasów deszczowych południowo-wschodniej Azji i północnej Australii. Ma wachlarzowate liście, które czynią ją najbardziej elegancką z miniaturowych palm.

Aspidistra. Te liściaste, zielone rośliny potrafią dostosować się do różnych warunków świetlnych, ale najlepiej jest umieścić aspidistra z dala od okna, jeśli jest w łazience.

Chlorophytum: Mówisz, że to roślina naszych babć - to już nie jest popularne! Wcale nie! Chlorofitum staje się ponownie popularne ze względu na piękne liście i łatwą pielęgnację. Jeśli chcesz utrzymać porządek w swoich chlorofitach, możesz przycinać nowe pędy, aby roślina zachowała swój kształt. Chlorophytum to jedna z najlepszych roślin do oczyszczania powietrza z pozostałości po chemii gospodarczej.

Do łazienki z oknem można też wybrać wiele kwitnących roślin doniczkowych, takich jak kamelie, hibiskusy, senpollie. Uprawiając te ostatnie należy jednak pamiętać, że nie tolerują one bezpośredniego kontaktu z wilgocią na swoich liściach, dlatego należy umieścić je z dala od zlewów, wanien czy pryszniców. Do łazienki nadają się również cięte elementy zieleni. Poproś w kwiaciarni o kilka gałązek eukaliptusa, pittosporum lub pistacji. W tym przypadku należy pamiętać o codziennej zmianie wody w wazonie, odnawianiu sadzonek i spryskiwaniu liści.

 

 

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz