Wszystko o łazienkach klasycznych.

Łazienka w stylu klasycznym: wybór wykończenia, mebli, ceramiki, dekoracji i oświetlenia

Klasyczna łazienka wygląda elegancko, z klasą i drogo. Czy do takiego wnętrza potrzebny jest przestronny pokój, czy też możliwe jest odtworzenie klasyki na małej powierzchni? Opowiemy Ci o tym w tym artykule.

Cechy stylu klasycznego wystroju wnętrz

Co odróżnia styl klasyczny od wszystkich innych? Klasycyzm tłumaczy się jako "wzorowy", wszystko w nim jest harmonijne i wyrafinowane, nigdy nie wychodzi z mody. Uwzględniono również styl barokowy i neoklasyczny. W większości przypadków stosuje się jasne, kremowe kolory, które podkreślają elegancję pomieszczenia. Jakość materiałów jest zawsze wysoka, co sprawia, że remont trwa przez długi czas. Wnętrze może być surowe i lakoniczne, ale jest pełne drobnych szczegółów, którymi ozdobione są meble, ściany lub sufit.

Wybór mebli łazienkowych

Aby urządzić łazienkę w stylu klasycznym, należy wybrać meble wykonane z luksusowego drewna, które będą odzwierciedlać wyrafinowanie wyposażenia. W klasycznej łazience dobrze sprawdzi się zaokrąglona szafka pod umywalkę ze złoconymi detalami i nietypowym wyposażeniem. Do wykonania blatów roboczych stosuje się kamień naturalny lub syntetyczny, imitujący marmur lub granit. Fronty prostych szafek uzupełnione są elementami dekoracyjnymi. Lustro jest często elementem akcentującym o bogatej ramie lub nietypowym kształcie. Otwarte półki są minimalistyczne i służą wyłącznie do przechowywania luksusowych akcesoriów, pięknych wazonów i szklanych butelek. Większość artykułów higienicznych jest przechowywana za drzwiami szafek wnękowych, dzięki czemu nie zakłócają one harmonii umeblowania.

zlew klasyczny

Porady dotyczące wyboru wyposażenia łazienki

Każda łazienka jest wyposażona w standardową armaturę (wanna, umywalka i baterie), a dla zachowania klasycznego stylu opłaca się wybrać specyficzną armaturę sanitarną.

Wanna w stylu klasycznym

Idealnym wariantem dla klasyki jest wanna na nóżkach lub "lwich łapach", która nie tylko wygląda królewsko, ale także chroni produkt przed wilgocią. Jest on wykonany z mosiądzu lub żeliwa. Jeśli dysponujemy wolną przestrzenią, doskonałym rozwiązaniem jest wygodna wanna narożna. Wolnostojąca wanna na podium lub w wykuszu tworzy antyczną atmosferę. Pomimo swojego zaawansowanego technologicznie charakteru, jacuzzi pasuje również do stylu klasycznego: najważniejsze jest dodanie produktowi odrobiny elegancji. Można na przykład zainstalować ekran z dekoracyjną siatką.

Umywalka

Jednym z najpopularniejszych wyborów do tradycyjnej łazienki jest elegancka umywalka w kształcie tulipana ze stopą przypominającą kolumnę. Jednak w przypadku mniejszych przestrzeni praktyczniej jest wybrać owalną umywalkę nablatową z postumentem. Szczególnie szykowne są malowane zlewozmywaki porcelanowe.

Baterie

W klasycznej łazience warto zastosować baterię w stylu antycznym z zakrzywioną wylewką i zaworami w kształcie. Doskonałym rozwiązaniem jest brąz lub stal nierdzewna z wykończeniem złotym lub srebrnym.

Akcesoria i dekoracje uzupełniające klasyczny wygląd.

A jeśli chcesz stworzyć klasyczny wygląd łazienki, nie powinieneś ignorować drobnych szczegółów: nawet źle dobrany parawan prysznicowy może mieć negatywny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Produkt powinien być wykonany z solidnego materiału wysokiej jakości, a jego dekoracja może zawierać wzory i desenie. Pięknie wyglądałaby zasłona prysznicowa z obszyciem. Tekstylia (dywaniki, ręczniki, zasłony okienne), podobnie jak wszelkie dodatki w stylu klasycznym, nie powinny wyróżniać się z ogólnego otoczenia. Tradycyjny styl można uzupełnić obrazami, tapicerowanymi fotelami, a nawet kształtnymi wieszakami na ręczniki. Deokoracje do łazienki nie tylko upiększają jej wnętrze, ale też pomagają w ujednoliceniu całego wnętrza. 

Oświetlenie w łazience

Oświetlenie w łazience jest również ważne w tworzeniu klasycznej atmosfery. Głównym źródłem światła może być mały, ale malowniczy żyrandol z kryształu lub szkła, który nie boi się wilgoci. Żyrandole piętrowe nadają się tylko do wysokich sufitów. W strefie prysznica zwykle instaluje się oświetlenie punktowe. Do oświetlenia pomocniczego tradycyjnie stosuje się kinkiety lub żyrandole - umieszcza się je symetrycznie po bokach lustra lub nad nim.

Kolory w łazience

We wnętrzach klasycznych łazienek stosowane są głównie odcienie pastelowe: beżowe i perłowe. Biała łazienka, rozcieńczona brązowymi lub szarymi detalami, będzie wyglądać naprawdę atrakcyjnie. Stylowy czarny kolor nadaje łazience surowy i poważny wygląd. Należy unikać bogatych kolorów lub stosować je w minimalnych ilościach. Łazienka może być urządzona w kolorach: niebieskim, liliowym, jasnożółtym. Jasna zieleń jest rzadkością, ale malachit, z drugiej strony, wygląda szlachetnie i dodaje atmosferze luksusu.

Wykończenia klasyczne

Płytki są uważane za najpopularniejszy wybór okładzin ściennych i podłogowych. Imitacja gresu porcelanowego nie tylko ma kosztowny wygląd, ale także bardzo dobrze znosi wilgoć. Popularne są również płytki błyszczące i szklane, które nadają pomieszczeniu szlachetny połysk i optycznie powiększają przestrzeń. Doskonałym rozwiązaniem są tynki i tapety dekoracyjne - wybór kolorów dostępnych na współczesnym rynku budowlanym pozwala spełnić wszelkie ambicje. Styl wiktoriański (jeden z klasyków) jest również popularny w łazience, gdzie na dolnej części ściany stosuje się drewniane panele. Klasycyzm we wnętrzach to przypadek, w którym odpowiednie są listwy na suficie, płaskorzeźby na ścianach i kompozycje artystyczne na podłodze.

 

 

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz