Jaka jest najlepsza wanna do łazienki?

 

Jaka jest najlepsza wanna do łazienki?

Głównym kryterium wyboru wanny do łazienki jest oczywiście materiał, z którego jest wykonana. Porównując różne rodzaje wanien, należy zwrócić uwagę także na ich kształt, wymiary, grubość ścianek, jakość i rodzaj pokrycia, dostępność lub możliwość podłączenia dodatkowych opcji, na przykład hydromasażu. W tym artykule porozmawiamy o różnych typach wanien i ich cechach.

Rodzaje materiałów, z których zbudowane są wanny

Wanny żeliwne - wybór konserwatystów

Ten rodzaj kąpieli przez długi czas miał tylko jednego konkurenta i często wygrywał walkę, ale nawet dziś, mimo pojawienia się godnych przeciwników nie traci swoich pozycji. Dzieje się tak pomimo tego, że ten typ nie wyróżnia się różnorodnością kształtów, na rynku są tylko owalne i prostokątne. Ale są niezawodne, trwałe, mają niską przewodność cieplną, temperatura wody w nich spada o 5-10 ° C na godzinę, co sprawia, że kąpiel w nich jest dość wygodna. Ale w tym wskaźniku ustępują one tylko ceramicznym wannom. Wśród pozytywnych cech wanien żeliwnych konsumenci podkreślają ich "brak hałasu", czyli proces pobierania wody jest dość cichy, w przeciwieństwie do stali, a także wewnętrzną trwałość. 

Wanny stalowe - rozsądny kompromis

Będąc przez długi czas alternatywą dla wanien żeliwnych, wanny stalowe są zwyczajowo do nich porównywane, choć pod względem właściwości użytkowych bliżej im do akrylu. Cechuje je niewielka waga 30-40 kg, przyzwoita żywotność do 25-30 lat i niska cena. Mają wysoką przewodność cieplną i są głośne. Wady te można jednak zniwelować poprzez prawidłowy montaż: należy zastosować zasadę zamkniętej przestrzeni pod wanną, którą dodatkowo wypełnia się styropianem, wełną mineralną lub wdmuchuje się piankę montażową. Dodatkowo, ze względu na niewielką wagę, należy zadbać o solidne zakotwiczenie wanny. Nowoczesne wanny stalowe mają nie tylko tradycyjny prostokątny kształt, do łazienki można wybrać produkty o okrągłym, kanciastym, owalnym kształcie. 

Akryl jest wyborem osoby uduchowionej.

Wanny akrylowe, odkąd pojawiły się na rynku, szybko zyskały popularność dzięki optymalnej cenie, wysokiej wydajności, różnorodności kształtów, rozmiarów i kolorów. Wanny akrylowe wykonane są w dwóch technologiach:

  • pierwsza opcja - na ramę z włókna szklanego wylewana jest "skorupa" z polimeru akrylowego, działająca jako rama wzmacniająca;
  • drugi wariant polega na zastosowaniu dwuwarstwowego wytłaczanego materiału arkuszowego.

Pozytywne cechy tych kąpieli znacznie przeważają nad negatywnymi, co pomaga im zajmować pierwsze miejsca w sprzedaży. Mają niską przewodność cieplną, są ciche i mają piękny estetyczny wygląd, którego utrzymanie nie zajmuje wiele czasu. W przypadku wystąpienia zarysowań lub innych uszkodzeń można je naprawić, co można zrobić własnoręcznie. Na przykład, aby przywrócić początkowy połysk, można użyć specjalnego lakieru do wanien akrylowych.

Wanny ceramiczne, kamienne - wybór estetów

Materiał, z którego wykonane są wanny ceramiczne, gwarantuje dobrą zdolność do zatrzymywania ciepła, bezszelestność, takie produkty oczywiście nie rdzewieją, nie ulegają uszkodzeniom, są trwałe, ale są drogie, mają dużą wagę, są kruche, szczególnie ostrożnie powinny być transportowane i instalowane. Dlatego często są to produkty ekskluzywne, które mogą być wykonane na zamówienie, do konkretnego wnętrza. Do produkcji wanien można wykorzystać zarówno kamień naturalny, taki jak marmur, jak i kamień sztuczny. Ta ostatnia jest rodzajem wanny ceramicznej i ma podobne właściwości użytkowe. Sztuczny kamień, który jest używany do produkcji wanien, ma skład gliny i różnego rodzaju kamiennych wiórów kwarcu i/lub granitu, a także barwników, które pomagają nadać produktowi niemal dowolny kolor. Tekstura materiału jest bardzo podobna do kamienia naturalnego, jednak jego waga jest znacznie mniejsza.

wanna z kranem

Jaki będzie odpowiedni dla Ciebie kształt i rozmiar wanny do łazienki

Nowoczesne wanny wykonane są z różnych materiałów, z których wiele pozwala nam nadać produktowi najróżniejsze kształty. Dlatego łatwo jest określić, jakie rodzaje wanien są najlepsze do konkretnego pomieszczenia. Czynnik ten pozwala nie tylko na estetyczne urządzenie łazienki, ale także na racjonalne wykorzystanie często bardzo ograniczonej przestrzeni.

Wanna prostokątna lub o tradycyjnym kształcie

Wanny prostokątne lub tradycyjne kształty są dostępne we wszystkich możliwych materiałach. Oprócz standardowych wanien o wymiarach 180×80 cm, na rynku dostępne są modele o wymiarach od 120×70/75/80 cm, tzw. "siedzące", do pełnowymiarowych 120/150/160/170/180×70-75/80.

Wanny narożne - optymalizacja przestrzeni

Pomimo tego, że wanny narożne są z pozoru duże i mają nietypowy kształt, pomagają zracjonalizować wykorzystanie i zoptymalizować przestrzeń w łazienkach, zwłaszcza tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona.  Najczęściej są one wykonane z akrylu lub stali, ale na życzenie klienta mogą być również wykonane ze sztucznego kamienia. Niektóre modele dostępne są również w wersji ze sztucznego kamienia. Często są one wyposażone w jacuzzi i inne opcje. W przypadku łazienek z odpowiednią ilością miejsca bardzo wygodne jest połączenie wanny z kabiną prysznicową

Wanna wolnostojąca, owalna - lakoniczny styl kształtów

Wanny owalne wykonane są praktycznie ze wszystkich podstawowych materiałów kąpielowych i wyróżniają się lakonicznością i miękkością formy, która pozwala stworzyć wnętrze najbardziej sprzyjające relaksowi i odpoczynkowi. Specjalnie w tym celu większość modeli o tym kształcie wyposażona jest w hydromasaż lub aero masaż. Z reguły jednak nie posiadają one podłokietników i zagłówków, a także specjalnych elementów siedziska. Zakres rozmiarów jest różny, ale jeśli chodzi o normy, to mieszczą się one w przedziale od 140 do 210 cm.

Okrągła wanna - dążenie do doskonałości

Jest to ekskluzywna forma wanny. W zależności od wielkości może być dwuosobowa lub nawet wieloosobowa. Okrągła wanna jest najwygodniejsza w montażu i obsłudze dysz hydromasażu, dlatego jej głównym przeznaczeniem nie są zabiegi higieniczne, ale urządzenie służące relaksowi. Ogólnie rzecz biorąc, biorąc pod uwagę różne rodzaje wanien, ich różnice, zalety i wady, wybór powinien być dokonany na podstawie potrzeb członków rodziny i ich preferencji, nie zapominając, że instalacja wanny jest rzeczą odpowiedzialną, ponieważ będzie ona używana co najmniej przez kilka lat. Szczególnej uwagi wymagają osoby starsze i dzieci.

biała wanna

Systemy masażu stosowane w wannach

Nowoczesne wanny sprawdzają się w szczególności w łazienkach w stylu high-tech. Wyposażone są one w trzy rodzaje masażu wodnego: hydro-, aero- i turbo-masaż. Systemy te montowane są najczęściej na wannach wykonanych z akrylu, kvarilu i stali.

HYDROMASSAGE

Systemy hydromasażu to układy dysz i węży, przez które przepływa woda pod wysokim ciśnieniem, napędzana przez pompę. Przepływ strumienia jest na ogół regulowany, a liczba dysz zależy od wielkości wanny. 

AEROMASSAGE

Aromasaż jest podobny do hydromasażu, ale z jedną kluczową różnicą: narzędziem masującym nie jest strumień wody, lecz bąbelki powietrza, których intensywność można regulować. 

MASAŻ TURBO

System masażu turbo to połączenie aero- i hydromasażu. Montuje się go głównie w wannach, np. z hydromasażem. Do dysz podłączone są dwa węże, które dostarczają zarówno wodę jak i powietrze. Funkcja ta umożliwia wykorzystanie systemu jako kombinacji lub indywidualnie dla każdego rodzaju masażu, zgodnie z życzeniem.

 

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz