Jaki prysznic do łazienki?

Rodzaje kabin prysznicowych i ich podziały

Pierwsze kabiny prysznicowe pojawiły się około 200 lat temu, ale do naszych czasów dotarły w poważnie zmodernizowanej formie. Opis i szczegółowe porównanie głównych modyfikacji kabin prysznicowych pomoże Ci wybrać odpowiedni.

Jakie są konstrukcje pryszniców w łazienkach 

Jeśli wcześniej nie było za bardzo w czym wybierać, to dziś oprócz tradycyjnych kabin prysznicowych są jeszcze inne ich rodzaje - kabiny i narożniki. Każdy typ oczywiście różni się obecnością/brakiem pewnych cech.

Tradycyjna kabina prysznicowa

W zwykłym rozumieniu kabina prysznicowa to pionowa konstrukcja ze ścianami, drzwiami i brodzikiem, z dachem lub bez niego. W pierwszym przypadku jest to kabina typu zamkniętego, w drugim - otwartego. Dodatkowe funkcje, takie jak hydromasaż czy aromaterapia, mogą być zapewnione przez producenta. Klasyczne kabiny prysznicowe stały się godną alternatywą dla wanny i sposobem na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu.

Otwarta kabina prysznicowa

Jeśli masz małą łazienkę, kabina prysznicowa może pomóc Ci zaoszczędzić kilka cennych centymetrów. Jest to tak zwany rodzaj kabiny prysznicowej typu otwartego. Od tradycyjnych modeli różni się brakiem okrągłej obudowy i jest umieszczany w rogu przy ścianie. Ściany łazienki pełnią w tym przypadku rolę ścian.

Najważniejsze cechy kabiny prysznicowej:

 • może być zainstalowany na tacy lub bezpośrednio na podłodze;
 • jeśli wybierzesz przezroczyste drzwi, konstrukcja nie obciąża wizualnie przestrzeni małego pomieszczenia.
 • Prysznic, drążek prysznicowy i bateria zazwyczaj nie są wliczone w cenę kabiny prysznicowej, więc wyposażenie można dobrać według własnego uznania.

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Kabiny prysznicowe z brodzikiem mogą być nieco tańsze od tradycyjnej kabiny. Ważny jest tu dobry system odprowadzania wody, czyli przede wszystkim niezawodny syfon i brak szczelin między kabiną prysznicową a podłogą.

Kabina prysznicowa bez brodzika

Wersja bez tacy ociekowej wymaga dodatkowej inwestycji w przemyślane odnowienie powierzchni podłogi. Podłoga w łazience musi mieć nachylenie 2-3° oraz odpływ podłogowy, który umożliwi łatwy odpływ wody. Ponieważ woda będzie wylewana bezpośrednio na podłogę, należy zadbać o dobrą hydroizolację i solidną wylewkę betonową. Wybierz płytki podłogowe o chropowatej, antypoślizgowej powierzchni.

Kabina prysznicowa z głąbokim dnem 

Właściciele dużych łazienek mają możliwość skorzystania z dobrodziejstw technologicznych nowoczesnej kabiny prysznicowej. Taka kabina nazywana jest walk-in shower i jest największą ze wszystkich kabin prysznicowych. Kabina prysznicowa jest konstrukcją w pełni szczelną, co oznacza, że można ją uzupełnić o akcesoria prysznicowe:

 • system Whirlpool;
 • funkcje ozonowania i aromaterapii;
 • Tryb łaźni tureckiej i sauny;
 • wbudowane radio;
 • wbudowany telefon komórkowy.

Kabiny prysznicowe wyposażone są zazwyczaj w głębokie, duże brodziki, które pozwalają na wzięcie prysznica, ale także na wykorzystanie kabiny jako pełnoprawnej wanny. W porównaniu z innymi rodzajami kabin prysznicowych, kabina jest najdroższa, ale i najbardziej funkcjonalna.

prysznic kamienny

Różnice w drzwiach do kabin prysznicowych

Niezależnie od rodzaju kabiny prysznicowej, na jej wygląd ma wpływ konstrukcja przedniej części, a są nią drzwi. Ich design powinien odpowiadać właścicielom i pasować do wnętrza, jeśli jest to ważne. Drzwi różnią się nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale także sposobem otwierania.

Systemy otwierania drzwi kabiny prysznicowej

Producenci ceramiki sanitarnej dbają o komfort ludzi, dlatego oferują nie tylko różne rodzaje kabin prysznicowych, ale także różne rodzaje drzwi:

 • na zawiasach;
 • na zawiasach;
 • przesuwanie;
 • składanie.
 • Wybór odpowiedniej opcji zależy nie tylko od osobistych preferencji, ale także od wielkości łazienki.

Drzwi wahadłowe

Mechanizm zawiasowy zwykłych drzwi uchylnych jest najbardziej niezawodny, wygodny i najdłużej działający. Skrzydła drzwi prysznicowych otwierają się płynnie i zamykają szczelnie. W przypadku przestronnych pomieszczeń, gdzie przed kabiną jest wolna przestrzeń, idealnie sprawdzają się drzwi uchylne.

Drzwi na zawiasach

Jest to rozwiązanie podobne do drzwi uchylnych, ale zamiast zawiasów, w skrzydłach drzwiowych zamontowane są zawiasy obrotowe w górnej i dolnej części skrzydła. Drzwi na zawiasach są również niezawodne i również wymagają miejsca przed kabiną.

Drzwi przesuwne

Najczęściej spotykane są drzwi rolowane, które otwierają się w stylu szafy. Przesuwają się na bok, zachodząc na siebie, i oczyszczają otwór. W zależności od wielkości pomieszczenia prysznicowego systemy składają się z 2 lub więcej drzwi. Przy dobrej jakości i ostrożnym użytkowaniu wytrzymują długo bez problemów.

Drzwi składane

Drzwi składane, zwane też harmonijkowymi, to najbardziej skomplikowana konstrukcja drzwi prysznicowych, wymagająca specjalnych mocowań i okuć. Ale jest też najbardziej praktyczny i estetyczny. Segmenty bramy można zgrabnie złożyć i nie wymagają one miejsca podczas otwierania. Drzwi składane w kabinie prysznicowej będą kosztować więcej niż analogi, ale cena jest rekompensowana przez wygodę użytkowania i długą żywotność.

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz