Jakie lustro do łazienki wybrać najlepiej?

Jak dobrać odpowiednie lustro do łazienki?

Łazienka nie może istnieć bez lustra, niezbędnego akcesorium do dbania o swój wygląd. Nowoczesne projekty, oprócz swojej podstawowej funkcji, przyczyniają się do dekoracji pomieszczenia, podkreślając pomysł na projekt. W sklepach jest szeroki wybór luster łazienkowych, ale przy wyborze produktu należy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale także inne cechy, które zostaną omówione poniżej.

Podstawowe kryteria wyboru lustra łazienkowego 

Nowoczesne lustra łazienkowe występują w wielu interpretacjach. Różnią się one pod wieloma względami, wymiarami, kształtami, materiałami itp. Lustrzane panele składające się z abstrakcyjnych kolaży wyglądają spektakularnie, a ogromne konstrukcje od podłogi do sufitu doskonale powiększają przestrzeń i dają możliwość kontemplowania siebie, jak to się mówi, w całej okazałości. Przyjrzyjmy się zatem, co należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności przy wyborze lustra łazienkowego.

Kształty i rozmiary

Jeśli chcesz znacznie przekształcić wnętrze w nowoczesnym stylu, możesz uciec się do dekorowania jednej ze ścian lustrzanymi płytkami, które występują w kwadratach, trójkątach i promieniach. Z poszczególnych elementów można stworzyć najciekawsze i najbardziej wyjątkowe lustra kształtowe. Tradycyjne egzemplarze występują w następujących kształtach:

  • Kwadrat - w stanie dostosować łazienkę, zwłaszcza jeśli ma wydłużony obszar;
  • Prostokątny - jest to najpopularniejszy wzór i może być instalowany na różne sposoby;
  • Owalne - mają gładkie narożniki, dzięki czemu znacząco zdobią wnętrze, nadając mu harmonijny wygląd;
  • Okrągłe - oprócz tego, że wyglądają całkiem pięknie, mogą optycznie powiększyć teren.

Jeśli chodzi o rozmiar, to nie ma jednoznacznego standardu. Lustro powinno być dobrane do wielkości pomieszczenia, a także w oparciu o osobiste preferencje. Oprócz dużych paneli ściennych można zamontować dwustronne lustro kosmetyczne. Jedna powierzchnia odbija się w normalnym obrazie, a druga w powiększonym. Te mini lusterka można zamontować do ściany, a mechanizm umożliwia obracanie konstrukcji pod dowolnym kątem.

Materiały

Strukturalnie rzecz biorąc, istnieją trzy elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze lustra: podstawa, warstwa lustra i rama lustra. Jako podstawę stosuje się dwa materiały - płytę wiórową i MDF. Lustra z podstawą z płyty wiórowej są tańsze, ale są bardziej podatne na wilgoć, co w warunkach łazienkowych spowoduje szybkie pogorszenie stanu pierwotnego. Lepiej zdecydować się na mocniejszy podkład z płyty MDF - produkt może kosztować nieco więcej, ale za to dłużej posłuży. Z tego samego powodu nie należy decydować się na szafki łazienkowe z płyt wiórowych z lustrami. Warstwa lustrzana, zwana amalgamatem, może być aluminiowa lub srebrna. Druga opcja ma lepsze właściwości odblaskowe. Zaletą srebra jest również większa odporność na dużą wilgotność i wahania temperatury.

duże lustro w łazience

Rodzaje luster do łazienki

Jak już powiedzieliśmy, istnieje dość dużo opcji projektowania powierzchni odbijających światło w łazience. Nawet najzwyklejsze lustro na ścianie może stać się oryginalnym elementem dekoracyjnym, będąc ubranym w stylową ramę. Nowoczesne lustra nie pozostały bez postępu technologicznego i dziś istnieją panele wyposażone w urządzenia do podgrzewania szkła, zapobiegające ich zaparowaniu, szkło powiększające, czujniki temperatury, radio i inne "wynalazki". Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.

Lustro łazienkowe ścienne

Ta koncepcja łączy w sobie dwa sposoby montażu lustra. Pierwszym rozwiązaniem jest tafla lustra w ramie lub nie którą montuje się do powierzchni ściany za pomocą specjalnych łączników. Nie posiadają one żadnych dodatkowych elementów konstrukcyjnych, ale dzięki wybranemu obramowaniu wyglądają dość stylowo. W drugiej wersji lustro montowane jest bezpośrednio na ścianie ("wpuszczane" w materiał wykończeniowy). Specjalny efekt estetyczny można uzyskać poprzez obramowanie lustra w łazience płytkami lub listwami.

Lustro narożne

Stacjonowanie szafki z lustrem w pustym kącie to dobre rozwiązanie dla małych łazienek. Szafka jest wystarczająco długa, aby pomieścić kosmetyki i nie zajmuje dużo miejsca.

Lustro do łazienki z półką

Ten model można słusznie nazwać najpopularniejszym i przetrwał próbę czasu. Projekt nadaje się do każdej aranżacji wnętrza, jest wygodny i praktyczny, często uzupełniany jest o dekoracyjne wstawki, oświetlenie. Niektóre projekty posiadają dodatkowe haczyki i stojaki, dzięki czemu są maksymalnie wygodne. Ponadto półki mogą być wykonane z dowolnego materiału - tego samego lustra, szkła, plastiku. Lustro z dodatkowymi elementami wystroju pozwoli Ci na umieszczenie i utrzymanie w idealnym porządku produktów higieny osobistej.

Lustro w konstrukcji szafy

Już sama nazwa sugeruje szafkę wiszącą wyposażoną w lustro na spodzie drzwi. Taka konstrukcja jest zazwyczaj montowana nad umywalką, dzięki czemu łatwo jest sięgnąć po to, co jest potrzebne podczas wykonywania makijażu czy innych zabiegów. Zaletą jest to, że kosmetyki i produkty do pielęgnacji osobistej pozostają ukryte przed wzrokiem i nie tworzą poczucia bałaganu poprzez umieszczenie ich na widoku. Wybierając szafkę, zwróć uwagę na jej wielkość - do małych pomieszczeń lepiej nadają się konstrukcje jednodrzwiowe o płytkiej głębokości.

Podświetlane lusterko

Tę opcję można nazwać najbardziej nowoczesnym i, ogólnie rzecz biorąc, celowym rozwiązaniem. Istnieje kilka opcji podświetlenia - może to być listwa LED, biegnąca po całym obwodzie tkaniny, tradycyjna lampa bezpośrednio nad lustrem lub boczne oprawy oświetleniowe. W każdym razie, takie lokalne oświetlenie zapewnia dodatkową wygodę podczas pielęgnacji twarzy lub nakładania makijażu, zmniejsza potrzebę stosowania centralnego oświetlenia i tworzy miękką, romantyczną atmosferę podczas kąpieli.

Lusterka i style aranżacji łazienki 

Ważnym aspektem przy wyborze odpowiedniego lustra jest dopasowanie jego wyglądu do stylu wnętrza łazienki. Dużą rolę odgrywa kształt lustra i estetyka ramy. Na przykład dla luksusowej, klasycznej łazienki charakterystyczne są lustra o prostokątnym (owalnym) kształcie w luksusowych ramach, wykonanych z drewna lub obdarzonych elementami kowalskimi. Mogą występować złocenia lub fragmenty sztucznego postarzania. Trudno wymyślić coś lepszego dla stylu prowansalskiego niż lustro w zabytkowej drewnianej ramie z rzeźbionym dekorem. Czasami samo lustro do łazienki ma niedoskonałości powierzchni, co sprawia, że wzór jest jak najbardziej wiarygodny. Najbardziej udaną formą jest okrągła, ale mogą występować również inne kształty. Pięknie prezentują się również lustrzane płótna na kutych podstawkach. Idea minimalizmu we wnętrzach nie oznacza luksusu - tu króluje porządek, surowość i lakoniczność designu. Lustro w łazience może w ogóle nie mieć ram i zaskakiwać swoimi niespodziewanymi formami. Mile widziana jest maksymalna ilość lustrzanych powierzchni, aby pomieszczenie wydawało się przestronne i swobodne. Do łazienki w stylu high-tech pasują lustra z podświetleniem, ogrzewaniem, a do łazienki w stylu loftowym można wybrać lustro podłogowe z surowym wzorem.

 

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz