Odpowiednie szafki do łazienki - jakie wybrać?
Jak wybrać szafkę do łazienki: cechy konstrukcyjne, materiały
We wnętrzu łazienki cenimy nie tylko komfort, ale i estetykę. Ważnym elementem odpowiednio zorganizowanej przestrzeni jest szafka pod umywalkę, bez której nie sposób wyobrazić sobie porządnej łazienki. Obecnie sklepy oferują różnorodne rozmiary szafek, wzory i wykonanie, co sprawia, że czasem klienci mają problem z podjęciem decyzji, co kupić. Porozmawiajmy o tym, czym są szafki łazienkowe i na co należy zwrócić uwagę oceniając konkretny model.
Dlaczego warto mieć szafkę w łazience?
Wybór tego czy innego mebla, jego wielkość i cechy zależą przede wszystkim od funkcji, jakie ta rzecz będzie pełniła w Twoim domu. Nie należy zapominać, że lwia część mieszkań ma bardzo małe łazienki, ledwo pozwalające na wyposażenie łazienki i rzeczy niezbędne. Tym bardziej należy dokładnie przemyśleć każdą rzecz, którą wciśniemy w ograniczoną przestrzeń. Należy dokładnie przemyśleć, do czego potrzebna jest szafka w łazience. Do przechowywania przyborów toaletowych. Półki pod lustrem wypełnione butelkami, tubami i słoikami optycznie zmniejszają pomieszczenie, tworząc wrażenie zagracenia. Organizacja drobnych rzeczy i pozostawienie tylko gładkich, czystych powierzchni w zasięgu wzroku pomaga wizualnie odsunąć od siebie te ciasne ściany, dzięki czemu łazienka wygląda znacznie schludniej i czyściej. Półki i szuflady oferują miejsce na szampony i kremy, kosmetyki i flanelki, a także detergenty, środki czyszczące i inne artykuły gospodarstwa domowego. Aby ukryć rury zlewu i syfon. Wystający na widoku syfon najlepiej ukryć za drzwiami eleganckiej szafki umieszczonej bezpośrednio pod umywalką. Aby stworzyć stylowe wnętrze. Estetyka nowoczesnej przestrzeni mieszkalnej jest nie mniej ważna niż jej funkcjonalność. Prawidłowo dobrana szafka do łazienki, która jest w harmonii z resztą mebli, działa na ogólne wrażenie, wspierając wybrany styl projektowania łazienki. Aby wybrać szafę, która spełni Twoje oczekiwania, musisz poznać podstawowe cechy i odmiany tego typu mebli.
Szafki łazienkowe rodzaje i projekty
Firmy hydrauliczne proponują konsumentom wszelkiego rodzaju pachołki, dlatego wybór odpowiedniego dla siebie mebla nie jest zbyt trudny. Przyjrzyjmy się głównym różnicom w projektowaniu, które pojawiają się w zależności od miejsca i sposobu instalacji szafki.
Rodzaje szafek do łazienki według miejsca instalacji
W zależności od tego, jakie miejsce w aranżacji łazienki jest przeznaczone na szafkę, można wybrać model ścienny lub narożny.
Szafka ścienna
Jest to najczęściej spotykana opcja, nadająca się do każdej łazienki. Jest wystarczająco pojemna, nie wymaga specjalnej umywalki i dobrze integruje się z układem. Szeroki wybór modeli o różnych rozmiarach sprawia, że można dobrać szafkę wiszącą do każdej łazienki. Najpopularniejsze są modele o szerokości blatu 40-60 cm, gdyż najłatwiej dopasować je do wymiarów typowej łazienki. W przestronnej łazience można zamontować szerszy i bardziej pojemny blat lub cały zestaw blatów, szafek pod umywalkę i szafek vanity. Łatwo sprawdzić, czy wybrany model jest wygodny w użyciu: stań obok szafki i wyciągnij rękę - tylna ściana powinna znajdować się nie dalej niż środek dłoni.
Szafa narożna
Szafa w rogu jest często instalowana, aby lepiej wykorzystać przestrzeń. Można się spierać o to, czy szafa narożna jest tak kompaktowa, jak o niej mówią, ale ma jedną niezaprzeczalną zaletę: oryginalność. Szafa narożna wnosi do wnętrza nieszablonowy, świeży klimat. Nie zapominaj jednak, że wybór zlewu w tym przypadku nie jest szczególnie wielki, a pojemność półek narożnych jest zauważalnie mniejsza niż prostych.
Jak zamontować szafkę
Istnieje kilka sposobów montażu szafki w łazience, które znajdują odzwierciedlenie w cechach konstrukcyjnych szafki.
Na czterech nogach.
To najpopularniejszy obecnie rodzaj mebli łazienkowych. Nogi mebli są na tyle mocne i stabilne, że wytrzymują ciężar szafki, blatu, zlewu i ułożonych w środku przedmiotów. Jednocześnie przestrzeń pod jego podstawą pozostaje otwarta i zapobiega gromadzeniu się pleśni i wilgoci.
Z dwiema nogami.
Front szafki opiera się na dwóch standardowych nóżkach meblowych, natomiast tył jest sztywno przymocowany do ściany. Ten sposób montażu jest często stosowany w przypadku blatów wykonanych z kamienia naturalnego, które ważą znacznie więcej niż sama szafka. Ciężkie blaty mogą się przewracać, dlatego są mocowane do ściany, aby równomiernie rozłożyć ciężar.
Na cokole pełnym lub półotwartym.
Jednostki bazowe są bardziej stabilne niż jednostka na nogach, ale ta konstrukcja jest dziś bardzo rzadko stosowana. Powodem jest słaba wentylacja zamkniętej przestrzeni między podłogą a podstawą. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, a pod ich wpływem materiał stopniowo traci swoją wytrzymałość. Ponadto pleśń grozi problemami z układem oddechowym.
Jednostki montowane na ścianie.
Eleganckim i nowoczesnym rozwiązaniem jest szafka montowana na ścianie. Szczególnie harmonijnie wygląda z armaturą wiszącą, ale atrakcyjnie prezentuje się również z modelami montowanymi na podłodze. Brak nóżek to wielka zaleta, ułatwiająca sprzątanie w łazience. Dodatkowo, otwarta podłoga pod szafką z wanną daje wrażenie przestronnego pomieszczenia, nawet jeśli w rzeczywistości łazienka nie jest zbyt duża. Potrzebna jest jednak solidna ściana, która wytrzyma ciężar konstrukcji, lub specjalny montaż na stelażu.
Nóżki na kółkach.
Mobilny moduł, który w razie potrzeby można łatwo przenieść w obrębie łazienki, jest bardzo wygodny w niektórych przypadkach, np. podczas kąpieli dzieci w pierwszym roku życia. Takie meble sprawdzają się jednak tylko w przestronnych pomieszczeniach jako uzupełnienie stacjonarnej szafki zainstalowanej pod zlewem.
Jak zamontować umywalkę
Zlew wbudowany w blat umywalki można zmontować na jeden z następujących sposobów.
Umywalka wpuszczana w blat
W blacie wykonuje się otwór i montuje w nim umywalkę. Jest to klasyczna i najbardziej popularna metoda montażu, która jest łatwa i niezawodna. Zlew jest zatopiony w blacie, a łączenia są uszczelnione, aby zapobiec przeciekom. Górna krawędź umywalki może być zamontowana na równi z blatem lub lekko uniesiona nad nim.
Płyta zlewu
Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie przy montażu nietypowych kształtów. W blacie wycięta jest rura odpływowa, a na niej zamontowana jest umywalka. Wygląda to tak, jakby umywalka po prostu siedziała na blacie. Zaletą tej metody jest niekonwencjonalna konstrukcja zestawu. Ponadto w miejscu połączenia nie jest konieczne stosowanie uszczelniacza. Wysokość szafki i umywalki należy dokładnie zaplanować, aby górna krawędź miski nie była uciążliwa.
Półzabudowana umywalka
Metoda ta staje się coraz bardziej popularna, ponieważ łączy w sobie zalety zarówno instalacji stałej, jak i stacjonarnej. Zlewozmywak jest tylko częściowo zanurzony w blacie roboczym i przedniej ściance. Często przednia krawędź umywalki wystaje ponad szafkę. Jest to bardzo wygodne, ponieważ podczas mycia można stanąć tuż przy krawędzi miski. Ponadto, umywalka półotwarta umożliwia bardziej racjonalne wykorzystanie przestrzeni w małej łazience, ponieważ szerokość i głębokość szafki może być dość wąska.
Kilka praktycznych wskazówek przy wyborze szafki do łazienki
Wybierając szafkę wannową do małej łazienki, zwróć uwagę nie tylko na wymiary szafki, ale także na szerokość drzwi i zasięg szuflad. Potrzebujesz wystarczająco dużo miejsca przed szafką, aby móc otworzyć drzwi bez ingerencji w przedmioty znajdujące się przed nią. Kolor i wykończenie szafy muszą współgrać z okładzinami ściennymi i ogólnym wystrojem wnętrza. Jeśli wydaje Ci się, że nie potrafisz dobrać odpowiedniego odcienia i stylu do swojej szafki, postaw na neutralną biel i zwykłe, nierzucające się w oczy wykończenie. Jeśli szafa będzie ukrywać hydraulikę, upewnij się, że łatwo jest dostać się do rur w celu naprawy w razie potrzeby. Dowiedz się wcześniej, czy syfon zlewu będzie kolidował z szufladami lub półkami wybranego modelu szafki.