Jak wybrać umywalkę łazienkową?

Umywalki łazienkowe - niezbędny element łazienki

Zlew nie jest zwykłym zlewem. W końcu zlewozmywaki kuchenne są stworzone do jednego rodzaju zastosowań, a zlewy łazienkowe do innego. Dlatego też, mimo podobieństwa, kryteria oceny takich sanitariatów są różne. Aby mieć pewność, że umywalka nie zawiedzie jakości, będzie wygodna i praktyczna w czasie, konieczne jest szczegółowe zrozumienie, jak wybrać umywalkę do łazienki. Na co powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Jaki jest najlepszy typ umywalki do łazienki?

Wybór umywalki łazienkowej powinieneś rozpocząć od ustalenia, jaki rodzaj instalacji planujesz zastosować. W zależności od tego dzieli się je na kilka rodzajów:

Umywalki łazienkowe podwieszane.

Są one również nazywane umywalkami wspornikowymi. Montuje się je bezpośrednio do ściany, a pod nimi jest sporo miejsca - można więc postawić np. kosz na pranie. Będziesz musiał jednak wydać sporo pieniędzy na ładny syfon: zwykły plastikowy odpływ wygląda staroświecko i nie jest najbardziej stylowym rozwiązaniem. Upewnij się też, że ściana wytrzyma obciążenie wiszącego na niej zlewu.

Umywalki nablatowe.

Jest to znana opcja "tulipana": pod umywalką znajduje się "cokół", który podtrzymuje urządzenie i elegancko ukrywa wszystkie media. Czasami sięga aż do podłogi i kończy się wyżej - modyfikacja znana jako półpedestal. Jeśli decydujesz, która umywalka będzie najlepsza pod względem praktyczności, poszukaj innej opcji - pod szafką podłogową nie ma szafki ani kosza.

Umywalki wpuszczane w blat.

Popularny w ostatnich latach design, umywalka może być wpuszczona w blat lub wannę. W tym przypadku miska może stać powyżej poziomu wybranych mebli łazienkowych, lub równo z nimi, lub poniżej. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste: schludny wygląd konstrukcji i "niewidoczność" syfonu (jest łatwo dostępny dla serwisu), a także dostępność miejsca na przechowywanie drobnych przedmiotów. Ceną jest jednak pewna złożoność instalacji, a krople spadające z kranu i rozpryski z miski nie wylecą.

Umywalki podwieszane.

Podobnie jak typ inset, jest on instalowany na blacie/podporze, ale miska pozostaje ponad "podparciem", a wycięcie jest wymagane tylko do odprowadzenia przewodów serwisowych. Upraszcza to montaż umywalki i sprawia, że wyglądają one świeżo i oryginalnie. Dodatkowo, jeśli wybierzesz ten typ umywalki łazienkowej, możesz zaoszczędzić miejsce w szafce. A także mniejsze jest ryzyko wycieku na styku miski i blatu.

Stojaki na pranie nad pralką.

Jest to w zasadzie model naścienny, montowany do ściany również w konsolach, ale z szeregiem cech szczególnych. Po pierwsze, komora zlewu jest wykonana jak najbardziej płasko, aby zmieściła się pod nią pralka. Po drugie, otwór odpływowy nie jest na dole, a na tylnej ścianie - tak, że odpływ nie przeszkadzał. Jednak w tym przypadku montaż, czyszczenie i naprawa syfonu jest bardziej czasochłonna.

zlew w łazience

Z jakiego materiału lepiej kupić umywalkę łazienkową?

Jeśli mówimy o tym, jak wybrać odpowiednią umywalkę w łazience, to kolejnym punktem powinien być wybór materiału, z którego wykonany jest pion. Spośród wszystkich dostępnych dziś opcji, największą popularnością cieszą się następujące:

Piony Porcelanowe.

Klasyczna wersja ceniona jest za spektakularny wygląd z głęboką barwą i blaskiem. Ponadto, zalety to higiena, łatwość pielęgnacji i trwałość (choć, silne uderzenia porcelanowy zlew jest nadal boi). Wada jest właściwie tylko jedna: koszt jest dość wysoki.

Earthenware.

Jest to niedrogi, a więc bardziej rozpowszechniony analog porcelany. Prawdą jest, że według niemal wszystkich parametrów gliniane wyroby sanitarne ustępują, choć nieznacznie, porcelanie: połysk jest mniejszy, wytrzymałość jest nieco niższa. Chociaż przy odpowiedniej pielęgnacji taka umywalka wytrzymuje długo.

Szkło.

Wybór umywalki do łazienki z takiego materiału jest uzasadniony jej efektownością - szklana misa zawsze przyciąga uwagę (tym bardziej, że może być przezroczysta, matowa, kolorowa itp.) Ale uwaga: cena rozwiązania jest wysoka, a szkło jest trudne w pielęgnacji - podobnie jak łazienkowe lustro, widać na nim każdą plamkę brudu. Zlewy wykonane z takiego materiału, zdecydowanie upiększa wnętrze łazienek w stylu high-tech.

Metal.

Jest tu wiele opcji (żeliwo, stal emaliowana, nikiel, miedź itp.), ale najpopularniejsza jest stal nierdzewna. Jest to mocny, trwały materiał, choć łatwo go zarysować (szukaj więc powierzchni szczotkowanej lub teksturowanej). Robi też dużo hałasu, gdy woda wpada do umywalki.

Kamień.

Wykonane z kamienia naturalnego lub sztucznego umywalki są pięknym, efektownym i długotrwałym dodatkiem do łazienki. Trzeba jednak o nie bardzo dbać (można je na przykład pomalować), a koszt kamienia naturalnego również jest wysoki. Takie umywalki będą się pięknie komponować do wnętrza łazienki w stylu loftowym.

umywalka łazienkowa

Wybór kształtu umywalki.

Decydując o tym, jaką umywalkę wybrać do swojej łazienki, zawsze zwracaj uwagę na jej format - w końcu każda z nich ma zarówno plusy, jak i minusy. Najbardziej typowe opcje to:

  • Kwadratowy/prostokątny. Kanciaste modele są obecnie chyba na szczycie mody ze względu na swój surowy design. Są one również bardzo uniwersalne, ponieważ mogą być zainstalowane pod ścianą, na konsoli lub postumencie lub jako "wyspa" na blacie lub stoliku bocznym samodzielnie.
  • Koło / owal. Klasyczny wygląd umywalek jest zawsze w modzie - mają one bardzo elegancki wygląd. Do tego jest łatwiejszy w czyszczeniu niż model narożny. Ale trzeba pamiętać: tych wersji nie można docisnąć do ściany - można je jedynie zamontować oddzielnie od ściany (wyjątek: umywalki półokrągłe).
  • Ćwiartka koła/trójkąta. Jeśli nie wiesz jak wybrać umywalkę do małej łazienki, to jest to najlepszy format. Takie zlewozmywaki montowane są w narożniku i znacznie oszczędzają miejsce. Nie są one zbyt wygodne w użytkowaniu, choć ze względu na ich położenie dostęp do nich jest ograniczony.
  • Nietypowe kształty. Jeśli chcesz, możesz znaleźć umywalkę w kształcie wielokąta, trapezu, łuku, dużego blatu z wnęką itp. - Wyobraźnia projektantów nie jest ograniczona. Ale cena takich modeli jest najwyższa, a instalacja jest czasami bardzo skomplikowana.

Czy wielkość umywalki ma znaczenie?

Oczywiście wielkość umywalki ma znaczenie. Ale trudno powiedzieć, co działa dla każdego. Lepiej byłoby wziąć pod uwagę wielkość łazienki, blatów i szuflad oraz własne wymagania dotyczące przestrzeni. Zwrócimy tylko uwagę na kilka niuansów, jak wybrać umywalkę łazienkową pod względem praktyczności. Optymalna szerokość to zatem 40-70 cm - mniejsza od niej jest niewygodna w użytkowaniu i nie ma większego sensu (chyba, że mówimy o modelu "podwójnym"). I trzeba mieć głębokość około 20-40 cm: wtedy bez problemu sięgniemy do dna, a rozpryskująca się woda nie wyleci z miski.

 

 

Autor

Redakcja "Aranżacje Łazienkowe"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz